статьи

Освячено український храм на кордоні з Росією

18 июня 2018
3929
Поделиться:

На Харківщині, у селі Руські Тишки, за 30 кілометрів від кордону з РФ Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет освятив храм Святого Архистратига Михаїла. Це вже одинадцята церква УПЦ КП, яку відкрито на Харківщині за роки незалежності України.

З «Історії міст і сіл України» про Руські Тишки можна дізнатися небагато: що населений пункт знаходиться на місці впадіння річки Мурома в річку Харків, що колись село вважалося «казенним», тобто державним. А раз імперія була російська, то й Тишки назвали руськими... І ще одне: на українському хуторі Вільхів Яр, під самісінькими Тишками народився автор українського тлумачного словника, письменник Борис Грінченко. У ті часи в Руських Тишках, де мешкало понад 4 тисячі душ, діяла церква. Історія міст і сіл замовчує на честь кого вона була заснована. Нинішній же храм зведено на честь начальника небесного воїнства Архистратига Михаїла.

Церква невеличка, але красива. Хоча збудовано її з сучасних матеріалів, але в формах і лініях, що кидають її стрімко в небо, вгадується стиль українського дерев’яного бароко, яке ще має назву козацького. Дім Божий висотою 20 метрів збудовано за 3 роки кошти спонсорів - місцевих підприємців, яким храм обійшовся у 2 млн грн.

Під час освячення церкви туди набилося повно люду — місцевих жителів і гостей з Харкова, Богодухова і навіть Києва. На урочистість з нагоди освячення храму прибули не лише архієреї з українських теренів – архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій, єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, єпископ Дніпропетровський і Криворізький Симеон, архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, єпископ Вишгородський Агапіт, єпископ Харківський та Богодухівський Митрофан... З того боку кордону завітав митрополит Білгородський та Обоянський Іоасаф. Виявляється, і на Білгородщині якимсь дивом тримається єпархія Української православної церкви Київського патріархату, мають там українці один-єдиний собор Ікони Усіх Скорботних Радість, у якому вони моляться.

У тому, що храм споруджено на честь Архистратига Михаїла та ще й поблизу кордону журналісти й пересічні люди хотіли бачити символи. Однак Патріарх розчарував своєю відповіддю цікавих: мовляв, звичайно, держава має кордони, але скрізь, і біля кордонів, також українська земля, на якій ми повинні будувати храми.

- Значення храму біля кордону?-перепитав Святійший. – Це означає, що жителі цих місць будуть захищати Україну. Бо церква навчатиме спочатку любити свою Вітчизну, а потім інші народи. Коли ж людина не любить свою вітчизну, то не любитиме й інші народи.

Наш же народ, як ніякий інший будує нині церкви. За роки незалежності в Україні постало близько 4 тисяч православних храмів.

Звісно, користуючись нагодою не міг не поцікавитися, питанням надання автокефалії, тобто самостійного статусу, Українській православній церкві. З проханням про його надання відповідне звернення надіслали до Вселенського Патріарха Варфоломія всі архієреї УПЦ КП, УАПЦ й навіть десять представників Московського патріархату. Щоправда, лише двоє з десяти представників УПЦ МП відкрито оголосили про це, восьмеро ж архієреїв, боячись переслідувань, приховали свої імена. Відповідне звернення також надіслано Вселенському патріарху Верховною Радою України та Президентом. Звісно, що Москва чинитиме перепони об’єднанню українських церков, отож надання томосу, який оголосить про автокефалію, українці чекають з тривогою.

- Якщо Вселенський Патріарх не дасть томос, то це означатиме що всім світовим православ’ям керує Москва,- каже предстоятель УПЦ КП.– Думаю, що Вселенський Патріарх не допустить, щоб Москва керувала ним.

Кому ж буде надано автокефалію? Тим архієреям, які звернулися до Вселенського Патріарха Варфоломія, аби він надав томос. За словами Патріарха Філарета, коли буде підписано документ, то це означатиме, що в Україні залишиться лише одна українська православна церква, яка буде складатися з тих архієреїв, які звернулися до Вселенського Патріарха, фактично вже об’єднані в одну українську православну церкву. А ті, котрі не підписали об’єднавче звернення, матимуть вибір: або приєднатися до цієї об’єднаної Української православної церкви, або змінити назву на Російська православна церква в Україні.

- Москва цього об’єднання страшно боїться,-каже Патріарх,– що українська церква стане великою. Боїться його й російська держава. Вони тоді не зможуть панувати в світовому православії, як зараз панують. Якби ж в Україні була єдина українська православна церква, то і Крим був би наш, і війни на Донбасі не було. Чому б не було? Хіба агресор змінився би? Ні. Однак, він не мав би тут, в Україні, підтримки. А якщо не мав би підтримки, то не поліз би на українські землі. А то підтримка була, і є до цього часу в особі Московського патріархату. Звісно, не треба говорити погано про всіх віруючих і духовенство Московського патріархату. Є і там патріоти, які допомагають Україні, її війську, але, в цілому, ця церква не називає Путіна агресором, а звинувачує український народ, що це українці між собою нібито воюють, що це в нас громадянська війна. Увесь світ говорить про те, що Росія агресор, а церква Московського патріархату цього не бачить. Коли ж буде одна церква, то вона говоритиме правду, служитиме своєму народу вільно.

Коли буде надано томос? Патріарх уважає, що його українська православна церква отримає або до дня вшанування Рівноапостольного Князя Володимира, якщо ж не до цієї дати, то в нинішньому році – обов'язково.

На фото автора: освячення храму Архистратига Михаїла в Руських Тишках під Харковом.

Леонід ЛОГВИНЕНКО

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Хотите первыми узнавать о главных событиях в Украине - подписывайтесь на наш Telegram-каналПодтверждено:  
181 237 
+2 884
Болеет:  
97 694 
+1 108
Выздоровело:  
79 901 
+1 717
Умерло:  
3 642 
+59

22 сентября 2020
больше новостей
delta = Array ( [1] => 0.00035500526428223 [2] => 0.15824198722839 )