статьи

"Слава Україні" в армії: Хто найбільше попіариться на вичавлюванні радянщини

9 августа 2018
1914
Поделиться:

Після Революції Гідності, а також на п'ятий рік війни на Донбасі дуже дивно визнавати і чути, що в нашій армії військове вітання досі радянське.

У Статуті внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженому Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" прописані вітання радянської армії, які були актуальні з 1975-го і до 1991-го, коли СРСР розвалився.

Так, на вітання начальника або старшого за військовим званням "Здрастуйте, товариші" згідно Статуту всі військовослужбовці, що перебувають у строю або поза строєм, відповідають: "Бажаємо (бажаю) здоров'я". Якщо начальник або старший за військовим званням прощається, то на його слова "До побачення, товариші" військовослужбовці відповідають: "До побачення", додаючи в кінці відповіді слова "Товаришу" та військове звання без зазначення роду військ чи служби. Наприклад, під час відповідей Міністрові оборони України – "Бажаємо здоров'я, товаришу Міністре оборони України", "До побачення, товаришу Міністре оборони України".

Ця "совковщина" дуже дико виглядала на останніх парадах на честь Дня незалежності України. Коли наші військові стояли у сучасному "пікселі" зі зброєю, бригадам були присвоєні нові імена і армія, як ніхто інший, символізувала дух нової України, з вуст міністра Полторака та військових лунали радянські вітання.

На параді-2018 їх вже офіційно не буде. До військових звертатимуться "Слава Україні", на що ті відповідатимуть "Героям слава". Про це повідомив міністр оборони України Степан Полторак. І розповів, що Петро Порошенко доручив "підготувати зміни до закону, яким затверджуються військові статути".

Раніше, ще в лютому, у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 7549, який запропонував законодавчо закріпити військові привітання "Слава Україні", "Героям слава".

Ініціатором законопроекту виступив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Цей проект Полторак назвав сирим і сказав, що новий практично готовий. За нього нардепи зможуть взятися вже у вересні. Хоча, за логікою, цілком могли б від лютого встигнути ухвалити важливе для війська та українців рішення ще до літньої відпустки.

Можливо, законопроект № 7549 не ліквідовує, наприклад, звертання "товаришу" і у Статуті в різних статтях потрібно більше змін щодо звертання до офіцерів, парадного кроку та ін. Це, між іншим, обіцяли зробити. А може справа виключно в площині піару. Анонсувавши таке революційне рішення зі "Слава Україні" Порошенко всю вдячність від військових та патріотів переключив на себе. А попереду вибори. Навіть такий дрібнуватий піар - це теж піар. Он Гриценку досі пригадують "реформу шкарпеток замість портянок" в армії. Досягнення тут сумнівне - швидше логічне, як і "Слава Україні", але ж пам'ятають люди.

У соцмережах вже дякують президенту.

Форма вітання "Слава Україні" стала популярною у бійців "Холодноярської республіки" на Черкащині, які воювали з більшовиками.

"Слава Україні! - Героям слава!" стало поширеним у бійців УПА, в 1941-му було в ОУН.

До розвалу СРСР вітання вживалося у колах українських націоналістів.

Починаючи з 2013-го року, Євромайдану, гасло стало головним для протестувальників. А потім і добровольців, які йшли на війну. Ну і для більшості політиків.

На сьогоднішній день "Слава Україні!" - "Героям слава!" у війську вже настільки очевидні, що сприймати анонсування, а не присутність відповідних змін у Статуті можна лише зі здивуванням.

От тільки не варто забувати, що в ЗСУ є чимало "совків". Зокрема офіцерів, яких чомусь повертали з пенсії і ставили на ключові посади замість бойових хлопців, які пройшли війну на Донбасі. І от вони будуть першими, хто зі "сльозами на очах" проводжатиме "Бажаємо здоров'я" на вічний спокій.

Андрій Коваленко

Депо

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

загрузка...

загрузка...

23 мая 2019
больше новостей
delta = Array ( [1] => 0.00053620338439941 [2] => 0.081076145172119 )