мнение

Відновлювальна енергетика - перепустка у майбутнє

11 октября 2018
2414
Поделиться:

Протягом наступних двох десятиліть у світі прогнозується випереджальний попит на електроенергію. Експерти вважають, що до 2040 року її споживання подвоїться, тоді як попит на первинну енергію: нафту, вугілля, газ та інші джерела - виросте приблизно на 30 відсотків. Такі тенденції відкривають нові можливості для збільшення потужності, в першу чергу, нетрадиційних джерел енергії, а також розвитку технологій її виробництва.

Для України така кон’юнктура на ринку може зіграти на користь. За умови використання потенційних можливостей, наша країна може перетворитися у помітного гравця якщо не на світовому, то на європейському енергетичному ринку.

По-перше, необхідно продовжувати розвивати та збільшувати власний нафто- газовидобуток. З одного боку, це потрібно для забезпечення та гарантування енергетичної стабільності та незалежності. З іншого – не зважаючи на поступове зменшення частки нафти та газу в енергетичному балансі, людство ще довго не зможе відмовитися від цього джерела енергії, і вуглеводні будуть користуватися стабільним попитом на світових ринках.

По-друге, атомна енергетика. В Україні саме вона забезпечує більшу частину (до 60%) загального виробництва електроенергії. 4 атомні електростанції, на яких працює 15 реакторів – це та база, яку потрібно розвивати і далі.

Що стосується теплоенергетики, то на неї приходиться до 40% виробництва електроенергії в країні. При цьому в Україні існують об’єктивні проблеми з екологічністю ТЕС та ТЕЦ. Недоступність запасів енергетичного вугілля через війну на Донбасі, робить виробництво електроенергії та ТЕС та ТЕЦ нерентабельним. У свою чергу доля гідроенергетики в енергетичному балансі коливається на рівні 9-10%, і, вона при всій її важливості, грає роль маневрових потужностей, стабілізуючі енергосистему.

Нарешті, альтернативна або відновлювальна енергетика. Останні десятиріччя світ, Європа, а за ними і Україна переживають бурхливий розвиток в цій сфері. Щорічний приріст потужностей, що вводяться в експлуатацію у світі, протягом останніх двадцяти років становить близько 50%.

Україна, повністю йде в тренді цієї тенденції. Наприклад, тільки в третьому кварталі 2018 року в нашій державі було введено в експлуатацію 160,1 МВт потужностей відновлюваних джерел енергетики, що в 2,4 рази більше показників аналогічного періоду 2017 року. Станом на 1 жовтня 2018 року Україна має в своєму розпорядженні вітроелектростанцій загальною встановленою потужністю 522,4 МВт, сонячних електростанцій – 1096,4 МВт, станції на біомасі – 43,8 МВт, біогазі – 44,6 МВт, малі ГЕС потужністю – 96,4 МВт. Всього, доля відновлювальної енергетики в загальному енергетичному балансі коливається на рівні 2%.

Звісно, цих обсягів поки що недостатньо, щоб грати помітну роль в енергетичному балансі. Але початок покладений. Тим більше, що клімат та географічне розташування України, роблять її придатною для розвитку і сонячної, і вітроенергетики. В якості порівняння можна навести Німеччину, яка географічно розташована набагато північніше України, але при цьому є одним зі світових лідерів з альтернативної енергетики: 33% електроенергії Німеччина отримує з відновлювальних джерел.

В сфері альтернативної енергетики триваэ реалізація декількох потужних проектів. Це будівництво Нікопольської СЕС (проектна потужність 200 МВТ) та Приморської ВЕС (проектна потужність 200 МВТ). Продовжується розвиток інноваційного проекту «Підстепне сонце» з будівництва сонячної електростанції у Олешківському районі Херсонської області плановою потужністю 250 МВт. Введення цих трьох об’єктів збільшить загальний обсяг виробництва «зеленої електроенергії» в країні на третину.

Як бачимо, глобальний світовий тренд останніх років - це остаточне розуміння доцільності переходу на відновлювальні джерела енергії. Якщо ще в 2000-х роках це здавалося віддаленим майбутнім, то в кінці 2010-го в міжнародних політичних і бізнес-колах з’явилося розуміння перспективи цього тренду на найближчі десятиліття. Майбутнє української енергетики – за поновлюваними джерелами енергії.

Але наскільки віддаленим виявиться це майбутнє для України, повністю залежить від стратегічної грамотності, прозорості та передбачуваності правил гри, що встановлюються державою.

1496990658.jpg
Игорь КОТВИЦКИЙ

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter


#FreeMarkiv (фото)
Арсен АВАКОВ
Золоте
Леонид ЛОГВИНЕНКО
Важкий вибір
А. ВЕРТИЙ

Сегодня
больше новостей
новости партнеров
delta = Array ( [1] => 0.00055408477783203 [2] => 0.10430717468262 )