статьи

Кубань наша

17 февраля 2019
1915
Поделиться:

16 лютого 1918 року сталася визначна подія українського народу — було проголошено самостійну Кубанську Народну Республіку, яка за рішенням делегатів Законодавчої Ради Кубані, була прилучена на федеративних умовах до України. До складу новоствореної української республіки входили Кубанська область, Ставропілля, Терек, Дагестан і Чорноморщина (Чорноморська губернія).

В той час, навіть найзапекліші прихильники "единой й неделимой России" голосували за федерацію незалежної Кубані з Україною. Делегація Кубанської ради отримала від офіційного Києва зброю, а серед козаків ходили радісні чутки про висадку на морському березі гайдамаків.

30 квітня — 3 травня 1917 р. у Катеринодарі відбулися збори козацтва, на яких утворився козацький уряд — Кубанська Військова Рада. 1917 рік на Кубані — це час пробудження української свідомості у кубанських козаків. Вони, як більшість українців не сприйняли більшовицьку ідеологію, яку їм згодом насильно нав’яжуть шляхом терору.

Після утворення на Кубанської Військової Ради та Краєвого Уряду почалися пошуки і лагодження зв'язків з київською Центральною Радою. Одним з найактивніших політичних діячів у цій справі був Микола Рябовол, який під виступили на одному з засідань Ради. вітав українських делегатів:

Дорогі гості! Мачуха-доля відірвала наших дідів запорожців від матернього лона й закинула їх на Кубань. Більше ста літ жили ми тут сиротами по степах, по плавнях, по горах без матернього догляду.

Царі робили все, щоб вибити з наших голів, із наших душ пам'ять про Україну й любов до Матері. Царі хотіли зробити з нас душогубів, хотіли, щоб ми, коли прийде той слушний час, час визволення України, своїми руками задавили ту волю, щоб ми свої шаблі пополоскали в крові Матері.

Не діждались б цього вони ніколи. Не діждались ,бо хоч наші душі царі поневічили, та не вбили, і ми діти, руки на Матір не підняли б.

Однак через агресію Росії, це об’єднання фактично не відбулося, протягом 1918-1920рр., таких спроб злуки Кубані з Україною відбулось декілька, однак ні одна з них так і не була успішною. Остаточно Кубанську республіку було знищено більшовицькою навалою 17 березня 1920 року.

На сьогодні, в Росії про Кубанську Народну Республіку говорити заборонено, оскільки Кубань може стати осередком визвольного руху, що має неминуче призвести до розпаду «недоімперії». Очевидно, що загарбницьке прагнення Путіна відродити Радянський Союз або Російську імперію, приведе до втрати того, що в Росії вже є, і Кубань , це лише початок, початок кінця російському імперіалізму.

На сьогодні представники визвольного руху на Кубані оголосили про створення Комітету по визволення Кубані, який у листопаді 2017 року проголосив суверену державу Кубанська Народна Республіка.

Отже, проголошення Самостійної Кубанської Народної Республіки в 1918-му та приєднання її на федеративних засадах до України — це унікальний історичний факт, який поки що ніяк не можна використати у великій політиці. Тому будемо не чекати, а наближати той час, коли Росія вкотре поміняє свої кордони, і мрія українських націоналістів про Україну «від Сяну до Дону», стане реальністю.

Остап СМЕРЕКА

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

загрузка...

загрузка...

Сегодня
больше новостей
delta = Array ( [1] => 0.00049304962158203 [2] => 0.046846866607666 )