статьи

Два значення Дня Соборності

22 января 2020
6998
Поделиться:

Промови на офіційних церемоніях, повідомлення у ЗМІ, спеціальні уроки в школах — розповідають цього дня про єдність України.

Вороги цю єдність подають як міфічну, а для розумних патріотів вона є ідеалом. У будь-якому разі її треба досягати. Але поняття соборності включає в себе не лише єдність. Ми святкуємо саме День Соборності не просто так. Розуміння значення слова соборність допомагає зрозуміти це свято і тоді його відзначання справді стає суспільно корисним та сприяє самовдосконаленню.

Тлумачний словник наводить два значення цього слова.

“Єдність усіх територій тієї чи іншої держави”. Це дуже спрощене визначення, можливо, і трохи лукаве. Але від тлумачного словника більше і не вимагається — це не філософський словник і, навіть, не політичний. Справді, держава може мати єдність її територій, а може і не мати. Щедро підтримуваний та кадрово зміцнений проросійський елемент Донбасу порушив єдність території держави Україна. Але підконтрольні їм території практично всі, у тому числі сам Путін, визнають Україною. Більшість держав світу протягом більшості часу перебувають у стані єдності їх компонентів. Це вважається цінністю, бо це — мир і громадянська злагода.

Підставою для відзначання Дня Соборності став Акт Злуки 1919го року між Західно-українською Народною Республікою й Українською Народною Республікою. Злука відбулася за вкрай тяжких і заплутаних обставин, українському народові бути в межах однієї держави тоді довго бути не вдалось.

Більш глибокий аналіз, що треба мати на увазі під словом Соборність, щоби це була дійсно загальнолюдська цінність — вимагає трохи скоректувати словникове визначення. Не вийде нічого принципово нового — це визначення давно популярне серед активних патріотів. “Соборна держава — це та, яка охоплює всі етнічні землі народу”. Якщо кожен етнос на Землі матиме свою державу, будуть мінімізовані причини для воєн, не будуть руйнуватися культурні цінності. Від України цей ідеал вимагає просто продовжувати національне відродження, а для Російської Імперії — це смерть. Як і для будь-якої імперії. Адже імперія — це багатонаціональна держава, в якій одна нація придушує інші. Україна ніколи не займала всю територію з українським населенням, ще сто років тому ми втратили близько половини тих земель, де жив український народ. Майже все воно відійшло східному сусіду. У сучасному світі територія відіграє все меншу роль, але принцип непорушності кордонів ще діє. Путін — один з небагатьох диктаторів, який зважився його порушувати. Гадаю, що реакція України на це має бути така — із цивілізованими країнами визнавати кордони далі, а з РФ — не визнавати. Прийде час і там почнеться колапс, мешканці Кубані згадають, що вони — українці та попросяться до нас. Тих, хто говоритиме українською і доведе своє неприйняття імперії — справедливо буде прийняти.

Отже, можна назвати два етапи “політичної соборності”. Перший — відновлення територіальної цілісності України, тобто встановлення фактичного контролю над територіями, окупованими росіянами. Другий — супровід процесу розпаду Російської Імперії, який буде необхідним для дотримання прав людини, безпеки у світі, відновлення історичної справедливості, для розвитку всього людства.

Словник має ще й друге, набагато цікавіше значення Соборності. “Морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є: відповідальність всіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток”. Отже, це розширене поняття солідарності. Вона необхідна для кожного народу і для кожного індивіда. І сьогоднішнє свято слід присвятити розвитку в себе відповідних якостей.

Тут не можна не згадати, що схильний до крайнього колективізму (фашизму) і месіанства російський народ дуже любить соборність і протиставляє її “західному індивідуалізму”. Вважається, що концепт соборності є головним маркером, чи є філософська система російською, чи ні. Що соборність властива народам східної Європи (тобто історично пов’язаним з Росією). Але любити соборність на словах — одне, а реально жити за цим принципом — інше. Москалі та лояльні до них російськомовні запроданці ніколи не вирізнялися взаємодопомогою, небайдужістю до інтересів ближнього.

У теперішній ситуації, коли керівна політична сила і вся країна балансують між національними інтересами та забаганками манкуртного електорату, найбільше, що ми можемо зробити — показати власним прикладом, що таке соборність, як “морально-філософський і соціальний принцип”. Звичайно ж, дуже важливо мірою своїх можливостей допомагати і тим, хто зі зброєю в руках обстоює соборність політичну.

Відзначте свято згадкою про наших героїв та прискоренням самовдосконалення.

Ігор АЛЕКСЄЄВ

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Хотите первыми узнавать о главных событиях в Украине - подписывайтесь на наш Telegram-каналПодтверждено:  
2 395 404 
+3 007
Болеет:  
94 540 
+1 961
Выздоровело:  
2 245 144 
+952
Умерло:  
55 720 
+94
Привито:  
6 781 527 
+37 153

Сегодня
больше новостей
delta = Array ( [1] => 0.00036406517028809 [2] => 0.031081914901733 )