статьи

"Наш призовник — здоровий грамотний юнак, який вірить у заможну і самостійну Україну", — офіцер Нацгвардії про початок призову

16 марта 2021
4563
Поделиться:

Підполковник, офіцер відділу кадрів Східного територіального управління Національної гвардії України Андрій Терещенко на початку призовної кампанії розказав, кого точно не "знімуть у Нацгвардію", а кому ще й допоможуть влаштуватися професійно, про строкову і контрактну службу і про те, скільки дівчат щорічно вступають до Нацгвардії.

— Розкажіть, будь ласка, кого точно не "знімуть" в Національну гвардію в Харківській області ні під час весняного призову 2021 року, ні в перспективі? Куди звертатися, якщо раптом щось подібне станеться?

— Відповідно до Указу Президента України "Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2021 році" у квітні-червні і жовтні-грудні цього року призовники будуть направлені до лав Збройних сил України, в тому числі і до військових частин Національної гвардії України для проходження строкової служби. Щодо цього "мему", або вислову "знімуть в Націгвардію", до нас його можна застосувати опосередковано лише тому, що там є слово Нацгвардія. Ми ж у своїй діяльності в "Нацгвардію не знімаємо", навпаки намагаємось проводити роботу з молоддю під час призову на добровільних засадах. Головний принцип, який ми використовуємо, — це відбір призовників до наших лав за власним бажанням.

Підполковник Анатолій Терещенко

Щодо тих хлопців, які не можуть бути призвані до українського війська. Закон "Про військовий обов’язок і військову службу" чітко визначає категорії призовників, які звільняються від служби.

Повністю звільняються особи, які:

  • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
  • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу);
  • пройшли службу в інших державах, до набуття громадянства України;
  • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів;
  • після закінчення вищих навчальних закладів отримали військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу;
  • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання;
  • мають близьких родичів, що загинули, померли чи стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних.

Відстрочка ж і звільнення від армії за станом здоров’я оформлюються винятково за рішенням районної (обласної) призовної комісії, на підставі висновку медичної комісії про визнання непридатним до призову в армію.

Повертаючись до теми "зйому в армію", хочу нагадати, що згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату, зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, указаний у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на добровільну явку у військовий комісаріат.

Щодо відбору до підрозділів Національної гвардії, то процедура та ж сама, і якщо призовники виявили бажання проходити строкову військову службу у лавах Національної гвардії України, то необхідно повідомити про це територіальні центри комплектування та надання соціальних послуг за місцем прописки. Якщо десь пройде "збій", не слід панікувати, адже на кожному збірному пункті області, в тому числі і Харківському, є представник гвардії, до якого можна звернутися з тією ж заявою. Якщо ж ви стали жертвою насильницьких дій з метою доставлення до призовного пункту, маєте повне право звернутися до Національної поліції України

— Чи є якісь хлопці, яким "показана" служба в НГУ? І хто вам точно не підійде?

— Відбір призовників для проходження в лавах НГУ дійсно дещо відрізняється від інших збройних формувань України. По-перше, для нас це мотивація і бажання хлопця долучитися до гвардійської родини, це важливо і принципово. По-друге, всі кандидати для служби в Нацгвардії мають проходити спеціальну перевірку на рахунок відсутності непогашеної судимості, а також їхніх близьких родичів.

По-третє, за станом здоров’я призовник має бути придатним для проходження служби. Крім того, якщо хлопець вже має якусь спеціальність, яку набув до призову в армію — ми також це враховуємо при розподіленні на посади в частині. Якщо він має досвід і посвідчення водія — буде проходити службу в автомобільному підрозділі, якщо має хист до ІT сфери — буде зв’язківцем, має досягнення в спорті — буде тренуватися і захищати честь частини на змаганнях.

Що стосується обмежень, то призовники, які відбираються в Національну гвардію, не повинні мати татуювань на відкритих ділянках тіла. Якщо батьки, близькі родичі мали розлади психічного здоров’я, спроби суїциду, призовник не відбирається в підрозділи НГУ. Також якщо людина бажання стати гвардійцем не має, має непогашену судимість — до нас не потрапляє.

— Якщо чоловік призовного віку має сумнів, чи потрібно йому йти служити, що порадите?

— Сьогодні, на щастя, немає дефіциту в інформаційних ресурсах та джерелах, де можна знайти інформацію, яка цікавить. Тож, на мій погляд, якщо є сумніви, то треба заглибитися в цю тему і дізнатися все, що тебе турбує. На даний час у кожній військовій частині є офіційні сторінки в соціальних мережах Facebook, Instagram, Twitter, є сайт Національної гвардії України, канали в Youtube — усе військове життя там яскраво представлене.

Тож лишається тільки почитати, подивитись і всі сумніви підуть самі собою. Принаймні, якщо людина ще не має якихось конкретних планів на життя, йти служити варто, спробувати себе і мати час подумати, що робити далі.

— Коли краще йти на строкову службу — до або після закінчення вишу?

— На мою думку, людина після закінчення школи має йти на строкову службу, а не відтерміновувати цей етап до досягнення більш дорослого віку. Після закінчення інституту, коледжу чоловік або жінка має вже працювати і реалізовувати себе за отриманим фахом, досягати на практиці того, чому навчався. Тож ми пропонуємо віддати належний захист Батьківщині якомога раніше.

Призовники

— Чим строкова служба в НГУ відрізняється від ВСУ?

— Взагалі під час проходження строкової служби чи то у Збройних силах, чи то у Національній гвардії бійці проходять курс військової підготовки, отримують певні навички для захисту Батьківщини. Різниця полягає у завданнях, які покладені на військові формування. Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначена для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки.

Крім того Нацгвардія виконує завдання із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій, а також завдання щодо відсічі збройній агресії проти України та ліквідації збройного конфлікту шляхом ведення воєнних (бойових) дій.

Військові частини гвардії дислокуються безпосередньо у містах України і це також пов’язано із її завданнями. Солдати строкової служби НГУ щоденно виходять на вулиці міст з метою охорони громадського порядку, забезпечення безпеки під час проведення масових заходів, виконують завдання з охорони та конвоювання підсудних, охороняють іноземні консульства та дипломатичні установи. Такі завдання не притаманні Збройним силам України.

— У чому принципова різниця між "змістом" строкової та контрактної служби в НГУ?

— Якщо коротко, то головна різниця між строковою службою полягає в тому, що на строкову молодих людей призивають і вони зобов’язані проходити службу, відповідно до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу". На контрактну службу чоловіки і жінки йдуть за власним бажанням і це їхній усвідомлений вибір.

Термін служби в армії, в тому числі і в Національній гвардії, для проходження строкової служби сьогодні складає 18 місяців — для призовників, які не мають вищої освіти, 12 місяців — для призовників, які на час призову на строкову військову службу мали ступінь вищої освіти "магістр". Військовослужбовці ж контрактної служби підписують контракт терміном на 3-5 років.

Під час проходження служби строковці стаціонарно проживають на території частини. Контрактники проживають за межами частини, або орендують житло, або проживають у гуртожитках, які їм надає військова частина.

Військовослужбовці строкової служби не відправлятимуться для виконання завдань в районі проведення Операції Об'єднаних сил на Донбасі, такі задачі виконують тільки контрактники.

Також грошове забезпечення солдата контрактної служби значно вище ніж у строковика, на сьогоднішній день воно стартує від 11 500 гривень.

— Чи надаєте юридичний та інший супровід потенційних призовників? Чи допомагаєте з профорієнтацією?

— Під час призовної кампанії на обласному збірному пункті завжди працює офіцер з комплектування, психолог, медичний працівник. Якщо у призовника виникають якісь питання, офіцер завжди надасть допомогу у їхньому вирішенні. Якщо ж призовник потребує більш поглибленої юридичної допомоги, є штатний юрист від Збройних сил України, він є членом обласної призовної комісії і таку правову допомогу надає.

— Буває зараз, що доводиться бігати за "своїм" призовником, умовляти? Або за останні роки ситуація змінилася?

— Наразі у нас такої проблеми немає, бо ми самі обираємо собі кадри. Що стосується Харківщини, то протягом останніх років ми вдало відправляємо ту кількість призовників, яка передбачена планом, крім того вже не вперше саме Харківська область відмічається в кращий бік щодо проведення призовної кампанії.

Цього року загальна кількість призовників, яка планується для призову на строкову військову службу до військових частин Національної гвардії України під час весняного призову, складає близько 500 осіб, майже третина з них залишиться у Харкові. Я сподіваюся, що цього року ми також впораємось.

— Хто ваш призовник? Є якийсь психологічний портрет?

— Це мотивований, спортивний, здоровий і грамотний юнак, який знає, чого хоче від життя, прагне до самовдосконалення та вірить в заможну і самостійну Україну. Принаймні ми таких шукаємо і завжди готові прийняти їх до своїх лав.

— Де і в яких умовах живуть строковики? Як часто вони ходять у звільнення, відпустки? Чи залишаються призовники у своєму регіоні на час проходження служби?

— Військовослужбовці проживають на територіях військових частин, у приміщеннях казарменого типу в середньому по 100 чоловік, хоча можуть бути різні варіанти. Ці приміщення обладнані кімнатами для вмивання, зберігання особистих речей, спортивними кутками, інформаційними хабами. Тобто є все необхідне для повноцінного проживання. Відповідно до графіків звільнень в місто, які складаються в кожному підрозділі, особовому складу надається звільнення в місто. Це час, коли хлопці можуть прогулятися містом, відвідати заклади культури та провести час на свій розсуд. Такі звільнення надаються не менш ніж раз на місяць.

Щодо проходження служби за так званим територіальним принципом. При розподілі на збірних пунктах побажання призовника щодо регіону, де він хотів би проходити службу, враховуються: хтось хоче бути ближче до дому, хтось навпаки проситься подалі — "хоч Україну подивитись". Скажу по Харківській області: майже 70% молодиків відправляється в різні регіони України.

— Із чого складається курс молодого бійця?

— Це базовий курс підготовки, який складається з трьох етапів. На першому етапі, який триває 4 тижні, гвардійці проходять курс загальновійськової підготовки, з ними проводяться теоретичні і практичні заняття зі стройової, вогневої, тактичної, фізичної підготовки. Гвардійці вивчають обов’язки солдата, розпорядок дня, посадових осіб наряду — тобто пізнають військову науку. Після першого етапу вони складають військову присягу. Далі другий етап — знов заняття, вже закріплюють отримані знання. На третьому етапі вже після розподілу до штатних підрозділів гвардійці проходять практичне стажування під час несення служби.

— Що роблять після служби строковики Нацгвардії? Який відсоток продовжує свою кар'єру в українській армії? Чи є дівчата на контракті?

— Кожен обирає свій шлях: хтось звільняється і знаходить себе у цивільному житті, хтось повертається до навчання або тільки його починає. Дехто продовжує військову службу, але вже на контрактній основі. До речі, в підрозділах Національної гвардії сьогодні можна скласти контракт вже після 4 місяців строкової служби. Таких хлопців, які лишаються на службі, 15-20%. Молодих людей приваблює перш за все соціальна захищеність, особливо це довів карантин, коли люди втрачали роботу, змушені були знаходитись вдома без засобів для існування. Наші військові в цьому сенсі не постраждали. Також у молодих людей є певна зацікавленість у безкоштовному навчанні в профільному навчальному закладі, можливості отримання вищої освіти і як наслідок зростання по службі, можливості робити кар’єру, прагнути до генеральських погонів.

Щодо дівчат в армії, то на сьогодні загальна кількість жінок, які проходять службу та працюють в підрозділах Національної гвардії України, складає понад 5,5 тисяч осіб, з них 652 — офіцери. Це Близько 12% від усього персоналу Нацгвардії. Майже 360 військовослужбовців-жінок обіймають керівні посади. Сьогодні керівництво Національної гвардії докладає максимум зусиль, аби забезпечити рівні права та можливості для їхньої служби. В підрозділах Східного територіального об’єднання також є тенденція зростання кількості жінок, так у 2018 році на службу за контрактом було прийнято 46 жінок, а вже у 2020 більше 80.

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Хотите первыми узнавать о главных событиях в Украине - подписывайтесь на наш Telegram-каналПодтверждено:  
3 759 530 
+5 072
Болеет:  
105 007 
+2 474
Выздоровело:  
3 556 162 
+2 520
Умерло:  
98 361 
+78
Привито:  
14 993 077 
+23 286

17 января 2022
больше новостей
delta = Array ( [1] => 0.0003960132598877 [2] => 1.0354449748993 )