Виталий ПОРТНИКОВ
21 февраля 2018
1789
З якого пекла ми врятувалися

80 років тому громадяни Швейцарської конфередерації на загальнонаціональному референдумі висловлювалися за надання ретороманській мові статусу четвертої національної мови країни. Результат, який був одержаний для мови, що нею спілкуються усього кілька десятків тисяч людей в горах Граунбюндена, був приголомшливим - 92 відсотки «за». Ні до, ні після цього швейцарські референдуми не збирали такої кількості голосів «за», це рекорд конфедерації. Ретороманську мову було в буквальному сенсі слова врятовано від небуття - я сам минулого літа слухав, як спілкуються і співають нею люди під благословенним небом долини Мюстайр.

Варто порівняти цю повагу і солідарність з тим, як ставилися до української в Російській імперії та СРСР. Як буквально знищили мою рідну культуру ідиш. Як сьогодні в Росії маргіналізують мови меншин, яких не 35 000, як носіїв ретороманської, а мільйони, як татар.

І стане ясно, з якого пекла ми врятувалися.

Оригинал

27 января 2018
1295
Треба жити в реальності

Мілош Земан, популіст і симпатик Володимира Путіна, вдруге переміг на президентських виборах в Чеській Республіці. На відміну від першого разу, коли чеський виборець міг не знати про «екстравагантність» Земана, цього разу він проголосував за людину, погляди і вчинки якої добре відомі. Це - голосування за того Земана, якого всі ми знаємо. І це - справжнє обличчя сучасної чеської демократії. Друге обличчя - ще один популіст, мільярдер і прем`єр уряду меншості Андрєй Бабіш, якого підозрюють у масштабній корупції. Виборець Бабіша проголосував за нього вже після того, як про ці звинувачення стало відомо. Отже, Чехія остаточно стала класичною країною Центральної Європи, окрасою Вишеградської групи.

Треба жити в реальності. Не ілюзіями про минуле, а розумінням майбутнього. Розумінням того, з якою Європою, якими сусідами ми матимемо справу у найближчі роки, якщо не декади. Та що там сусіди! Якщо українські державницькі сили не об’єднаються і не викинуть популістів і демагогів з нашої політики, вони і тут обов’язково переможуть. І тоді вже викинуть на смітник нас. І Україну разом з нами.

19 января 2018
1890
Як Нурсултан Абішевич це робить

Назарбаєв - великий майстер самопіару. Йому вдається зробити з нічого новину, яку обговорюватимуть світові медіа. Ось що журналістам розповідати про зустріч Трампа і Назарбаєва або про головування Казахстану у Раді Безпеки ООН? Нічогісінько. А тепер всі тільки й обговорюють «ініціативу Трампа» про перенесення перемовин по Донбасу з Мінська до Астани чи якогось іншого місця - і це при тому, що ніякої ініціативи Трампа не було, він навіть не згадував про це.

Я добре знаю, як Нурсултан Абішевич це робить. Пригадую, як за Горбачова він пропонував провести зустріч «15+0», тобто всі керівники союзних республік без президента СРСР. Ніякого сенсу в цій зустрічі не було, бо не було навіть натяку на порозуміння між тими, хто хотів піти й тими, хто збирався залишитись. Однак обговорення ініціативи відразу зробило нового лідера Казахстану політиком міжнародного масштабу. Пам’ятаю, як за Єльцина він почав пропонувати створити Союз суверенних держав замість СНД. Ніякої реальності за цим не було, всі колеги Назарбаєва навіть не хотіли це обговорювати. Однак саміти СНД були настільки беззмістовними, що це ставало головною новиною.

14 января 2018
3045
Так що ж, всі зрадники?

У квітні 2005 року тодішній секретар українського РНБО Петро Порошенко відвідував Москву і зустрічався з Путіним, Івановим та Гризловим. Я висвітлював цей візит і добре пам’ятаю, що головним завданням політика було поліпшити стосунки з Москвою, майже зруйновані після першого Майдану. У Порошенка та його тодішнього шефа Ющенка був серйозний конкурент на цьому полі - Тимошенко. Вже після відставки з посади прем’єра у вересні 2005 року Юлії Володимирівні вдалося добитися припинення міжнародного розшуку, оголошеного проти неї росіянами (правда, для цього прийшлося їхати до Москви), а потім і припинення самої кримінальної справи, розпочатої в період, коли саме вона вважалася в Кремлі головним опонентом президента Кучми.

У пошуку шляхів порозуміння із росіянами у лідерів постреволюційної України був гарний приклад - лідери постреволюційної Грузії. Свій перший офіційний візит в якості нового грузинського президента один з організаторів революції троянд Саакашвілі здійснив до Москви (потім те ж саме зробить Ющенко). «Я приїхав сюди для того, щоб з вами подружитися. Росія велика держава. Ми - маленька країна. Але у нас є свої інтереси, своя гордість, своя історія. І ця історія пов'язана з великою Росією» - говорить Саакашвілі Путіну. Той у відповідь обіцяє новому колезі йти назустріч з будь-якого питання. Це не просто слова. Тбілісі отримує контроль над непокірною Аджарією, до перемоги Саакашвілі підконтрольній промосковському клану. Путін погоджується розблокувати діяльність спільної російсько-грузинської комісії з економічного співробітництва, яка не збиралася в часи ненависного новому російському президенту Шеварднадзе.

24 декабря 2017
3065
Просто жить

Академики Российской Академии наук, подписавшие письмо с протестом против попыток директора ФСБ реабилитировать организаторов репрессий 30-х годов - это не люди, которые неожиданно прозрели и осознали последствия путинского правления. Это члены клуба 1 июля, которые и до этого выступали против попыток российских властей вмешиваться в научную деятельность. К тому же - небольшая кучка членов этого клуба. Диссиденты из диссидентов. Вся другая научная и творческая общественность, все эти мерзавцы, которые поддержали своего фюрера в захвате Крыма и Донбасса - молчит, как будто ничего не произошло.

Для меня ничего нового в этом нет. Я читал, как после хрущевской оттепели большинство ее энтузиастов стала верными брежневцами и не вспоминала о робком привкусе свободы. Я собственными глазами видел, как после знаменитого «письма Нины Андреевой» в «Советской России» мои коллеги-сторонники горбачевской перестройки на несколько недель превратились в ее критиков и снова вернулись к «идеалам» после того, как получили соответствующее указание из ЦК КПСС.

22 декабря 2017
2661
Тріумфують радикали

Партії, які виступають за незалежність Каталонії, зберегли більшість у регіональному парламенті після оголошених Мадридом дострокових виборів. Але в цьому розподілі є істотні зміни – тріумфують радикали. Головною партією в таборі прихильників незалежності стали ліві республіканці, лідерів яких Мадрид утримує в ув’язненні. А головною партією в таборі меншості стали «Громадяни», популісти, які вимагали від іспанського прем’єра Рахоя рішучих дій. До речі, Народна партія самого Рахоя зникає з політичної сцени Каталонії: в новому парламенті у неї не буде і 4 мандатів. Для консерваторів це початок кінця, це те, про що попереджували Рахоя та його соратників: вибори стануть не закінченням, а початком кризи, бо легалізують кількість прихильників незалежності – вже після так званого референдуму. І ця кількість є переконливою.

Однак, на відміну від багатьох спостерігачів, які будуть сьогодні говорити про глухий кут, я набагато більш оптимістичний. Каталонці висловились. Це побачила Іспанія. Це побачила Європа. Це побачив світ. Ігнорувати це – дійсно глухий кут: кількість прихильників незалежної Каталонії не буде зменшуватися, а їхні настрої – тільки радикалізуватися. Але можна піти шляхом діалогу, змін у законодавстві, проведення чесного легального референдуму і поваги до його результатів. Каталонці не мають стати ворогами іспанців, іспанці мають відчувати себе навіть у незалежній Каталонії як у себе вдома. І Євросоюз має не відхрещуватися від каталонської кризи, а знайти інструменти для її врегулювання.


19 марта 2018
больше новостей
новости партнеров

Загрузка...
delta = Array ( )