общество

5 современных методов работы психолога в Национальной гвардии Украины

23 апреля 2019
20:46
866
Поделиться:

23 квітня - Всеукраїнський день психолога.

Наш сьогоднішній матеріал про військових психологів, які розповіли нам про певні аспекти власної зброї на війні.

Вони не тримають її в руках, але завдяки цим інструментам вони повертають бійців у лави захисників і допомагають мужньо витримував не лише тиск зовнішнього ворога, але й не піддаватися внутрішнім суперечностям та страхами, які діють на людину й призводять до розпачу.

Методи відбору воїнів, форми підтримки психологічного здоров’я та реабілітації, якими сьогодні користується гвардійський психолог з урахуванням досвіду міжнародних партнерів НГУ – ось ці 5 особливостей в роботі військових психологів Національної гвардії.

1. Усе починається на перших етапах відбору кандидатів, які проходять спеціальне інтерв’ювання у військового психолога. Його завдання полягає у вивченні особистості з використанням певного психологічного інструментарію. При спостереженні зі сторони за даним процесом, виникає здивування, як за допомогою малюнка (автопортрету, дивної вигаданої істоти та інших), дивних тестів можна прочитати характер людини, ставлення її до себе та інших, спрогнозувати особливості поведінки в екстремальних ситуаціях.

«Після відбору кандидатів постає питання щодо підготовки новобранців, формування їх психологічної готовності до виконання завдань служби за призначенням. Саме із цією метою, у минулому році в систему професійно-психологічної підготовки на базі навчального центру впроваджено прилади біологічного зворотного зв’язку, які з моделюванням візуальної картинки допомагають військовослужбовцю опанувати техніками саморегуляції у достатньо прискореному форматі. Окрім цього, на базі навчальних центрів облаштовано сім тренінгових містечок командного згуртування, які допомагають більш ефективно провести практичні тренінгові заняття з особовим складом новосформованих підрозділів», – розповідає очільник служби психологічного забезпечення навчального центру підполковник Віктор Барабаш.

2. Далі. На сьогодні психологічну підготовку особового складу впроваджено у систему бойової та спеціальної підготовки, в тому числі за програмою згуртування колективу «тімбілдинг» та підготовки інструкторів за курсом лідерства.

«Після, комплексу заходів з підготовки, бойового злагодження постає завдання оцінити психологічну готовність особистості до виконання завдань служби в екстремальних (бойових) умовах і це також одне із завдань гвардійського психолога. Це щоденна робота у бойових підрозділах, і найбільш ефективно зарекомендували себе експрес методики, спостереження та комунікація із командирами. Найбільшими помічниками психологів є сержанти, які за умов «рівний-рівному» достатньо ефективно виявляють колег, що потребують підтримки чи допомоги психологів. Одне із головних завдань психологів на етапі виконання завдань служби – це забезпечення швидкого повернення військовослужбовця у стрій, що у свою чергу прямопропорційно збільшує довіру інших бійців до психолога», – ділиться власним бойовим досвідом капітан Віталій Нестеренко.

3. Нове обладнання для діагностування. У межах Завдяки співпраці з Посольством США в Україні Нацгвардія отримала 10 комплектів поліграфологічного обладнання, а гвардійські спеціалісти пройшли відповідну підготовку. Поліграфи використовуються під час відбору на керівні посади та проведення службових розслідувань. Поліграфи допомагають з використанням науково-обґрунтованого комплексу методів отримати, порівняти та інтерпретувати результати досліджень, що у свою чергу збільшує ефективність професійно-психологічного відбору.

Про це розповів очільник психологів територіальних відділень комплектування майор Олег Топольник. «Окрім сучасних комп’ютеризованих методик, у системі професійно-психологічного відбору ми використовуємо і достатньо давні – графологічна експертиза, де за почерком людини також можна побудувати її психологічний портрет, дізнатися про ставлення до себе та навколишніх, практичної діяльності, спрогнозувати особливості поведінки в екстремальних умовах».

4. Психологічна реабілітація. У рамках реалізації пілотного проекту психологічної реабілітації військовослужбовців НГУ у системі медичної реабілітації на базі медичного центру «Нові Санжари» протягом 2017 року у взаємодії з громадською організацією «Ліга Офіцерів» проведено 3 заїзди для 70 військовослужбовців на психологічну реабілітацію. Досвід за результатами пілотного проекту було покладено до загальнодержавного механізму психологічної реабілітації.

«Нещодавно, у взаємодії із Міністерством соціальної політики гвардійські психологи запровадили одну із багатьох форм психологічної реабілітації, зокрема «декомпресію», яка передбачає комплекс заходів з відновлення на етапі виходу підрозділу із зони екстремальних (бойових) умов, на базі медичних центрів, санаторіїв чи будинків відпочинку – трьох денне відновлення, реадаптацію до умов мирного життя, підготовку до зустрічі з рідними. Окрім даної програми, на базі відомчого медичного центру, як для чинних військовослужбовців, так і тих які проходять службу в інших складових сектору безпеки та оборони, тих які звільнені у запас – передбачена 18 денна програма з психологічної реабілітації», - розповідає очільник психологічної служби медичного центру Світлана Мариніна.

Крім цього протягом 2018 року військовослужбовці НГУ взяли участь у відкритому чемпіонаті України Героїв АТО з футболу та турнірі волейбольної Ліги учасників АТО та соціальних проектах, а саме: забіг «Гордість нації: ветеранська десятка», забіг в пам'ять воїнів АТО «Шаную воїнів, біжу за героїв України», які проходили у Києві.

5. І наостанок – успішний метод роботи військового психолога - усвідомлення своєї професії та ролі у Нацгвардії.

Про це говорить майор Денис Барановський, один із перших випускників гвардійських психологів, а сьогодні старший офіцер відділу психологічного забезпечення Головного управління НГУ, куратор та наставник психологів Центрального оперативно-територіального об’єднання: «Якими ж рисами повинен володіти військовий психолог, до кого б ви хотіли звернутись за порадою, підтримкою у кризовій ситуації? Звідси і наступні вимоги до спеціаліста: вміння активно слухати, розпізнати ознаки зміни в поведінці, мати розвинуті комунікаційні здібності, розуміння психофізіологічних процесів в організмі людини, визначити соціальну структуру військового колективу та проведення комплексу заходів щодо його згуртування, володіти навичками з навчання методам саморегуляції, надання психологічної допомоги побратимам, які перебувають в негативних психоемоційних станах, розпізнати ознаки негативних станів та спрацювати на психопрофілактику, підтримку та допомогу, провести психологічну консультацію, заходи психологічного відновлення. Це лише початковий мінімум військового психолога».

А підполковник Олександр Яковлєв, який безпосередньо очолював реабілітаційні групи та спостерігав за професійним зростанням молодших колег зауважив на роботі з відновлення власного ресурсу, про це сказав: «Підтримуючи інших в певні етапи кризових ситуацій, в які повністю занурюєшся та допомагаєш людині розпізнати небезпеку, сформувати та поновити внутрішній ресурс – існують ризики щодо професійного вигорання. За даних обставин, військові психологи звертаються також до психологів, які забезпечують їм професійну підтримку – супервізію».

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+EnterЗолоте
Леонид ЛОГВИНЕНКО
Важкий вибір
А. ВЕРТИЙ
Аура языка
Александр КИРШ
Питання в тому – яка ціна?
Андрій ЦАПЛІЄНКО

16 октября 2019
больше новостей
новости партнеров
delta = Array ( [1] => 0.00087285041809082 [2] => 0.15628600120544 )