здоровье

Мнение: COVID-19 и новогодние праздники

4 декабря 2020
07:19
943
Поделиться:

Пандемия имеет все шансы не только не завершиться, но и усилиться после праздников, если не ограничить контакты и не изменить некоторые традиции празднования.

Об этом в своей авторской колонке на НВ размышляет Зоряна Скалецкая - экс-министр здравоохранения Украины (2019−2020).

***

Всі з нетерпінням очікують, коли вже завершиться цей 2020-тий рік, що приніс нам стільки буремних подій. Наче 1 січня ми прокинемось і не буде пандемії, карантину та переповнених лікарень. Проте, на жаль, маємо іншу картинку: пандемія має всі шанси не тільки не завершитися, а й посилитися після свят, якщо не обмежити контакти людей та не змінити деякі традиції святкування.

Попереду Новий рік та різдвяні свята. До цього ще будуть переповнені торгівельні центри, де всі поспішатимуть купити подарунки, ялинки та продукти. Хтось поїде святкувати в інше місто чи на зимовий курорт. Десь з'їдуться десятки родичів, разом з літніми людьми. А перед цим, багато хто встигне побути на новорічних корпоративах з десятками колег. За кілька тижнів таких святкувань ми прокинемось одного дня в січні 2021-ого і побачимо, що хворих стало більше, а святкування стали «інкубатором» нової хвилі заражень. І знову будуть розмови про жорсткий карантин та нокдаун для бізнесу. І буде ще гірше ніж весною цього року, бо цього разу на хворих не вистачить ні ліжок, ні медиків, ні кисню, ні ШВЛ. І до цього всього додамо епідемію грипу, який нікуди не дівся і має схожі симптоми з коронавірусом.

А ще варто не забувати, що наші традиційні святкування завжди мали наслідком збільшення звернень за медичною допомогою — отруєння, алкогольна токсикація, травми тощо. Чи зможе медична система забезпечити допомогою всіх, чи, можливо, варто змінити стиль святкування цих новорічних свят?

Песимістичного сценарію можна уникнути, якщо ми з вами будемо дотримуватись елементарних правил. Уряд запровадить жорсткий карантин чи найближчим часом, чи з 23 грудня, чи з 2 січня, та рекомендацій варто дотримуватись незалежно від дат карантину. Прості правила та певні обмеження збережуть і нас, і наших близьких.

Святкування Нового року та Різдва з тими, з ким живемо

Не варто збирати в себе велику компанію родичів чи друзів, бо якщо хоча б одна людина за столом буде інфікована — вірус швидко рознесеться по десятках родин. Також не варто міксувати компанії для святкування. Адже людина, яка відсвяткувала корпоратив в грудні з колегами, Новий рік з друзями та Різдво вдома з сім'єю може несвідомо рознести вірус по різним середовищам.

Святкування онлайн

Якщо у вас є друзі та родичі, з якими ви давно не бачилися — заради безпеки можна спробувати Skype чи Zoom. Так ви зможете спілкуватися та берегти один одного. Особливо це важливо для людей з хронічними хворобами, наших батьків, дідусів та бабусь, бо вони перебувають в зоні ризику. Є час навчити їх користуватись цими технологіями, щоб вони були на зв’язку з вами.

Індивідуальний посуд

Навіть якщо ви збираєтесь відсвяткувати компанією, варто максимально зменшити ризик передачі хвороби. Допоможе, якщо всі будуть використовувати власний чи одноразовий посуд.

Новорічні корпоративи

Деякі компанії, усвідомлюючи небезпеку, вже перенесли святкування на весну або навіть літо. Багато людей намагаються працювати дистанційно і це дозволяє стримувати пандемію. Тут та сама небезпека, що і з великою компанією вдома — одна людина може інфікувати десятки своїх колег, які потім інфікують свої родини. Якщо все ж таки і ризикнете піти чи організовувати корпоратив, подбайте про приміщення з належною вентиляцією та дотримуйтесь дистанції. Якщо навколо гучна музика, то люди вимушені голосно спілкуватися, що згідно досліджень, провокує збільшення ризику поширення вірусів.

Колядники

Як би не було прикро порушувати стародавні традиції - зараз це небезпечно. Колядники обходять десятки квартир або виступають на площах, провокують скупчення людей. Дослідження показали, що розмова, а тим більше спів може розносити вірус набагато сильніше, чим навіть чхання чи кашляння. Наприклад, зафіксовано випадок, коли в США люди співали в церковному хорі — і в підсумку захворіло 87% відвідувачів.

Теж стосується і засівальників — вони починають ходити з кінця грудня до середини січня. Навіть якщо ж ви хочете їх приймати, памятайте про дистанцію та маски, краще, щоб вони залишались на вулиці або сходах і не заходили до помешкання.

Замість переповнених магазинів — Інтернет та доставка

В багатьох супермаркетах вже є або доставка, або відкладені покупки на касі -робите замовлення заздалегідь, потім приходите і одразу забираєте товари. Магазини, ринки, супермаркети будуть переповнені людьми. Це дуже високий ризик заразитися COVID-19, тому варто купувати онлайн, якщо це можливо.

Вдома краще — під час пандемії так точно

Краще відмовтеся від подорожі в інші міста. Якщо змушені їхати — перевірте заздалегідь, яка ситуація з COVID-19 в цьому регіоні. Можливо, там щодня «антирекорди» і їхати туди небезпечно. Варто розуміти, що в іншому регіоні можуть бути переповнені лікарні, і вам буде важко отримати медичну допомогу в разі необхідності. Або, можливо, ви їдете з червоної зони і цього не бажаючи, зможете інфікувати інших людей. До того ж більшість українців подорожують на довгі відстані потягом, де дуже важко зберігати дистанцію та провітрювати вагони.

Стримане вживання алкоголю

Це універсальна порада, про яку варто пам’ятати завжди. Але в ці часи вона особливо важлива — бо коли люди в розслабленому стані, вони втрачають пильність. Тоді й починається нехтування правилами безпеки. Буде дуже прикро, якщо ви дотримувались строгих епідемічних правил місяцями, щоб «зірватись» в новорічну ніч і почати обніматись навіть з незнайомими людьми, бо скучили за обіймами. Дистанція, маски та дезінфекція з нами залишаються надовго, то ж не варто дозволити алкоголю збити нас з цього шляху.

Так, ці правила можуть здатися комусь занудними чи незручними або навіть недоречними. Проте набагато легше обмежити себе та переглянути звички святкування, придумати нові традиції, ніж розтягнути цю пандемію на додаткові півроку. Критично важливо дотримуватися всіх правил. Бо якщо ви відмовились від корпоративу, подорожі та замовили подарунки онлайн, це все одно не допоможе, якщо до вас прийде 30 друзів додому.

Як можна по іншому відсвяткувати: по Zoom, пікнік на вулиці, в сімейному колі без гостей.

Всі ці правила стосуються не тільки людей, а й місцевої влади. Бо саме вона своїми діями може або допомогти людям дотримуватись правил, або, навпаки, погіршити ситуацію. Саме місцева влада вирішує, чи захоче вона витратити сотні тисяч гривень на новорічну ялинку (і щоб була вище ніж в сусіднього міста), чи витратити ці гроші на медзахист для лікарів, медичне устаткування та інші потрібні речі. Влада буде ігнорувати карантин та дозволяти новорічні ярмарки чи створить програму підтримки бізнесу. Міські голови та депутати мають пам’ятати, що здоров’я громади важливіше за політичні рейтинги.

Зимові свята пройдуть дійсно вдало, якщо ми будемо здорові!

Если вы заметили орфографическую ошибку в тексте, выделите ее мышью и нажмите Ctrl+Enter

Хотите первыми узнавать о главных событиях в Украине - подписывайтесь на наш Telegram-канал


Подтверждено:  
1 194 328 
+2 516
Болеет:  
219 107 
-3 330
Выздоровело:  
953 297 
+5 783
Умерло:  
21 924 
+63

Сегодня
больше новостей
delta = Array ( [1] => 0.00093603134155273 [2] => 0.33166790008545 )